A JE TO ZA NÁMI!

A JE TO ZA NÁMI!

Historicky první Český a slovenský filmový festival v Západní Austrálii se představil velmi úspěčně a dokázal, že má své plno platné místona již bohažé filmové scéně Perthu.

Čtyři dny, pět celovečerních filmů, a jako bonus pět krátkých k tomu, většinově potěšilo návštěvníky festivalu. Návštěvníci si nejen mohli vybrat z rozmanité žánrové nabídky, ale během Gala Opening a Closing večera také honě ochutnat mnohé česjé a slovenské dobroty. Na nasycení duše pro ně byli připravené i nádherné propagační materiály obou zemí a během Closing Night také živá hudba. Bluesově nám úžasně zadžemovali Milan s Michaelem. Většinou jste si však přišli, často i se svými přáteli, udělat hezký večer se soudobou českou a slovenskou kinematografií.

Já jsem osobně shlídla všechny snímky a úplný favorit se mi určuje velmi těžko. Každý film měl něco do sebe – Fair Play mě velmi autenticky vzala zpět do dětství a silný příběh vyzval k zamyšlení, Fotograf pobavil, potešil i rozhořčil. V pohádce Tři bratři jsem se nechala unést nádhernými záběry přírody a starýmu řemesly. Sedmero krkavců bylo prostě krásné zpracování klasické pohádky. Asi nejvíc mě překvapil dokument 38! Nejsem žádný velký fanoušek ledního hokeje, ale zpracování dokumentu krásně vykreslilo osobnost této velké hokejové hvězdy bez přílišné pompéznosti a senzace a navodilo atmosféru, kdy jsme všichni v sále prožívali napětí zápasů a radost z každého gólu. A pak i smutek nad tragickou událostí.

Každý návštěvník festivalu měl také možnost vyhrát jednu ze tří cen. Hlavní cenou, kterou darovalo město Karlovy Vary, byl pak pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu v těchto světoznámých lázních. Ceny byly vylosovány po skončení posledního filmu a všichni výherci si je i osobně přdvzali. Poděkování od paní Elizabeth, která vyhrála hlavní cenu, si můžete přečíst na další straně.

Děkujeme všem, co jste na náš festival přišli a těm, co i vyplnili hlasovací lístky. Díky ním jsme také získaly důležité informace, které nám pomohou plánovat další ročník festivalu. Statisticky Fari Play, nejvíce návštěvníků, jejichž prvním jazykem nebyla čeština nebo slovenština, přišlo na film Sedmero krkavců (Seven Ravens). Žádný film nebyl ohodnocen jako “poor”, 99% hlasů bylo ohodnocení “excellent”.

Příprava festivalu trvala mnoho měsíců a festival by se neuskutečnil bez pomoci a patronace mnohých.

Velmi děkujeme všem sponzorům, patronům, dobrovolníkům i těm, co nás povzbuzovali či jinak pomohli.

První podějování patří našim spolupořadatelům z týmu iksima Films Sydyney. Ti měli svoji premiéru v loňském roce a laskavě si nás vzali pod křídla. Pomohli nánm od výběru filmu, přes obstarání promítacích práv a výherních cen, až po samotnou morální podporu během festivalu. Jejich “know-how” bylo neocenitelné.

Děkujeme za finanční příspěvky od institucí z našich krajanských zemí:

Ministerstvu zahraničních věcí České republiy, Ministerstvu kultury České republiky a Slovenskému Audiovizuálnímu Fondu.

Obrovské díky všem místním sponzorům, kteří nám pomohli ať přímo finančně, či svými výrobky:

Citiy of Perth

Last Drop Brewery

Simka Small Good

Prague Bakery

Maven Coolers

Martin Udall and Associates

Come in – Study Abroad

Milner International College of English

Restaurant Amuse

Sorrento Restaurant

Další poděkování patří i naším festivalovým hostům z českého a slovenského honorárního konzulátu v Perthu a Ice de Ditrich z Iksima Films Sydney, kteří nám pomohli festival slavnostně zahájit.

O přípravy a průběh celého festivalu se postaral skvělý výborový tým České a slovenské asociace v Západní Austrálii. A to s nadšením a souhrou, což bylo ve výsledku poznat. Mnozí jste nám napsali velkmi milé komentáře a poděkování za tu všechnu práci. A já jsem na “svůj tým” velmi pyšná.

Nakonec a nejvíce bych chtěla poděkovat všem, co jste na náš festival přišli a tak podpořili naše úsilí. Dali jste nám tím najevo že o festival máte zájem a to nám dodalo odvahy do toho jít v příštím roce znova.

AHOJ prvnímu Českému a slovenskému festivalu!

Za organizátorský tým

Jitka Smith