A je to za námi – podruhé!

A je to za námi – podruhé!

Druhý Český a slovenský filmový festival opět dokázal, že má své příznivce, a tak i právoplatné místo na již bohaté filmové scéně Perthu. „Paráda, jen tak dále!”* „Awesome!”

Stejně jako vloni, čtyři dny, pět celovečerních filmů, a jako bonus pět krátkých k tomu, většinově potěšilo návštěvníky festivalu. Výběr filmů byl z rozmanité žánrové nabídky – od komedie, přes biografii, road movie, až po úžasný dokument. A letos nechyběl ani zástupce československé klasiky, digitálně vyčištěná, legendární Adéla ještě nevečeřela.

Slavnostní atmosféru zahajovacího večera festivalu podtrhly nádherné skladby našich klasiků v profesionálním podání smyč-cového dua „Troika”. Dvořákova Humoreska č. 7 nemohla lépe přivítat hosty i návštěvníky a uvést oficiální zahájení. Mezi bzu-čícím a hodujícím davem v předsálí nechyběli ani vzácní hosté. Ze Sydney k nám zavítala generální konzulka České republiky Hana Flanderová, festival nám laskavě pomohli zahájit místní honorární český a slovenský konzul, Zdeněk Cihelka a Pavel Faix, a v rámci svého návratu na Slovensko nás přišla pozdravit slovenská filmová producentka Silvia Panáková, zakladatelka a spolupořadatelka českých a slovenských filmových festivalů v Austrálii. Její úspěšný film Fair Play nám zahajoval festival v loňském roce.

V téměř zapiněném kinosálu panovala výborná nálada, až do chvíle, kdy se na plátně neobjevily titulky u hlavního filmu, čehož si všimli pouze ti, jejichž čeština či slovenština nebyly rodným jazykem. Vedení kina i my, pořadatelé, jsme zažívali velmi krušné chvíle, kdy se technikům nedařilo technickou hříčku vyřešit. Převážná většina diváků se však zachovala velmi pozitivně, nevzdala to a vzala to jako dobrý důvod k další sklen-ce bublinek a popovídání. Když titulky konečně naskočily, sálem zazněla vina potlesku. Hvězdná dvojice Bartoška — Balzerová a jejich rozdílný pohled na dlouholeté manželství ve filmu Teorie tygra, vzbuzoval smích, ale i zamyšlení. Tak, jak to má ve správné české komedii být. Konečný aplaus a dobrá nálada odcházejících přeci jen zvedla náladu i nám, pořadatelům. Velmi děkujeme za všechny milé komentáře a povzbudivá slova, kterými jste nešetřili.

„Problems make beautiful moments.”*

„The hiccups had us spend more time together which was great!”*

 

Následující promítání už probíhala bez nejmenších technických zádrhelů. Kinosál zapinila i Lída Baarová, jejíž pravdivý osud byl ztvárněn opravdu pompézně. Na pozadí příběhu jsem obdivovala krásu a elegantnost 30. a 40. let. Naopak strohost a zoufalost na mě silně dýchla u slovenského filmu Stanko, kde si osud tvrdě zahrál se životem člověka, který naivně doufal, že jde za lepším. Klasika Adéla ještě nevečeřela, byla opravdu výborně a citlivě zdigitalizována, od srdce jsem se pobavila nejenom vynikajícími hereckými výkony, ale i dokonalými filmovými triky dané doby. Škoda, že nás v sále seděla jen hrstka.

Živá hudba nám nechyběla ani na závěrečném večeru. Pánové z hudební skupiny „No Panic” v nás rozhodně hrůzu nevyvo-lávali, ba naopak, jejich bluesování i texty pohladily po duši i byly vtipné. Závěrečný, skvěle natočený, dokument o slavné slovenské fotografce filmových hvězd Zuzaně Mináčové Očami fotografky vyzařoval její vitalitu, laskavost i respekt. Jak v něm zaznělo — nikdo neví, jak je to možné, že ona na slavné filmové hvězdy volá jen slovensky a ony jí rozumí a poslechnou ji. Silné odhalení opravdové duše fotografky bylo i silným zakončením letošního festivalu.

Stejně jako vloni, každý návštěvník festivalu měl také možnost vyhrát jednu z pěti diváckých cen. Tou hlavní, kterou opět darovalo město Karlovy Vary, byl pak pobyt ve čtyřhvěz-dičkovém hotelu v těchto světoznámých lázních.

Hlavní cenu vyhrála paní Zuzana, která se v brzké době chystá cestovat s rodinou na Slovensko. Z ceny má obrovskou radost a do Karlových Varů se těší.

Statisticky největší účast byla na zahajovacím večeru s filmem Teorie tygra, nejvíce návštěvníků, jejichž prvním jazykem ne-byla čeština nebo slovenština, přišlo na film Lída Baarová (The Devil’s Mistress).

Příprava festivalu trvala mnoho měsíců a festival by se neusku-tečnil bez pomoci a patronace mnohých. Velmi děkujeme všem sponzorům, patronům, dobrovolní-kům i těm, kteří nás povzbuzovali či nám jinak pomohli.

Příprava festivalu trvala mnoho měsíců a festival by se neuskutečnil bez pomoci a patronace mnohých.

Velmi děkujeme všem sponzorům, patronům, dobrovolníkům i těm, kteří nás povzbuzovali či nám jinak pomohli.

První poděkování patří naším spolupořadatelům Iksima Films Sydney. Pomohli nám od výběru filmů, přes obstarání promítacích práv a výherních cen, až po samotnou morální podporu během festivalu.

Děkujeme za finanční příspěvek od institucí z našich krajanských zemí: Ministerstvu zahraničních věcí České republiky, Ministerstvu kultury České republiky, Úřadu pre Slovakova žijucich v zahraničí a Slovenskému Audiovizuálnímu Fondu.

Obrovské díky patří všem místním sponzorům, kteří nám pomohli ať přímo finančně, či svými výrobky:

  • Last Drop Brewery
  • Simka Small Good
  • Prague Bakery
  • Come in – Study Abroad
  • Fortix – business management software
  • Prima Australia
  • Sorrento Restaurant

Plus přátelé festivalu, jež si zakoupili festivalový balíček.

Další poděkování patří i našim festivalovým hostům, kteří pomohli festival slavnostně zahájit.

O přípravy a průběh celého festivalu se postaral skvělý výborový tým České a slovenské asociace v Západní Austrálii. A to s nadšením a souhrou, což bylo ve výsledku poznat. Mnozí jste ocenili naší práci velmi  mylými komentáři a poděkováním, za které vřele děkujeme.

„Thank you for organising such a great event. Well done!”*

Nakonec a nejvíce bych chtěla poděkovat všem, kteří jste na náš festival přišli, přivedli své přátele i rodiny, a tak podpořili naše úsilí. Dali jste nám tím najevo, že o festival máte zájem, a to nám dodává odvahy do toho jít v příštím roce znova.

„Super, těším se na další festival v roce 2017!”*

 

Za roganizátorský tým CSA

Jitka Smith

*Citace z komentářů návštěvníků festivalu